Sepaş Elektrik Borcu Sorgulama ve Borç Ödeme İşlemleri

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de elektrik ihtiyacı her geçen gün artmakta. Bu bağlamda enerji piyasasında hizmet veren güçlü şirketler yatırımlarını artırmaktalar. Türkiye’nin genç şirketlerinden bir tanesi olan Sepaş, büyük bir müşteri kitlesine hitap etmektedir.

Sepaş, abonelik başvurusu, online fatura sorgulama, online tahsilat ve daha pek çok konuda kendi web sitesi üzerinden online hizmet vermekte.

Online hizmetleri sayesinde müşterisinin işlerini daha kolay halletmesini ve fatura takibini şeffaflaştırmayı amaçlayan Sepaş bu sayede kendi iş yükünü de azaltmaktadır.

Siz de Sepaş’tan hizmet almakta iseniz sepaş online işlemleri mutlaka ziyaret ediniz. Sepaş online fatura sorgulama, sepaş fatura ödeme ve sepaş online başvuru işlemleri için bağlantıyı takip ediniz.

Sepaş online işlemlerde sorgulama yapabilmeniz için işletme kodu, müşteri numarası ve Gsm numarası bilgilerini sisteme girmeniz gerekmektedir.

Yurtdışından ve Yabancı Sitelerden Alınan Ürünlerde Gümrük Vergisi Ödeme İşlemleri

Gümrük vergisine özellikle yurtdışından sıklıkla alışveriş yapanlar aşinadır. Bilmeyenler için söyleyelim, gümrük vergisi gümrük girişi yapılan ürünlerde, gümrük memuru tarafından vergilendirme gerektiği düşünülenlerin gümrükte vergiye tabi tutulmasıdır. Bu vergi ilgilisi tarafından ödenmeden ürün gümrükten geçemeyecektir. Pek çok ürünün gümrük vergisine takılmadan gümrükten geçmesi de mümkün.

Neye göre ayrım yapılıyor, ürünün gümrükten geçip geçmemesine kim karar veriyor diye bir soru sorarsanız bunun cevabı değişken olacaktır. Çünkü ürünün paketinin büyük olması, ürün fiyatının yüksek olması ve en önemlisi gümrük memurunun tercihine kalmış olması gibi pek çok sebep saymak mümkün.

Genel olarak gümrükte takılan ürünlerde, gümrük memuru tarafından gümrük vergisi ödenmesine karar verildiğinde ilgilisine yazılı bildirim yapılması gerekir. Ancak uygulamada buna rastlamak pek mümkün değil. Bunun için ürünü aldığınız yerden sorgulayarak gümrükte takılıp takılmadığını takip etmek faydalı olacaktır.

Gümrükte takılan ürünlerin gümrük vergisini vakıfbank, ingbank ve diğer bankalardan beyanname numarasını bildirmek suretiyle ödeyebilirsiniz. Beyanneme numarasını gümrük memurundan öğrenebilirsiniz.

Gümrük Verginizi İNGBankın SMS servisini kullanarak kolaylıkla ödeyebilirsiniz. SMS ile ödeme yapmak için GUMRUK boşluk Beyanname Numaranızı 2205’e SMS göndermeniz yeterli.

Gümrük vergisi işlemleri yapmak üzere Vakıfbank web sitesine ulaşmak için lütfen bağlantıyı tıklayınız. 

Türkiye Yabancı Kimlik Numarası Sorgulama ve Öğrenme

Komşu ülkelerde yaşanan savaşlar sonucu ülkemizde pek çok mülteci hayatını sürdürmektedir. T.C. tarafından ülkemizdeki yapancıların kontrollü bir şekilde hayatlarını idamesi için her yabancı kişiye geçici bir kimlik numarası verilmektedir. Mülteciler bu kimlik numaraları ile resmi işlemlerini yürütmektedir.

Yabancı kişilerin kimlik numaralarının öğrenilmesine ve doğrulanmasına zaman zaman ihtiyaç doğabilir. Bu sebeple Nüfus İşleri Genel müdürlüğü tarafından yabancı kimlik numarası sorgulama ve doğrulama yapılabilmesi için gerekli sistemi internet sitesi üzerinden faaliyete geçirilmiştir.

Sistem üzerinde tezkere no, çalışma izin no ve kişi bilgileri gibi değişken bilgiler kullanılarak yabancı kimlik numarası sorgulama ve doğrulama işlemi yapmak mümkün.

T.C. yabancı kimlik numarası öğrenme ve doğrulama işlemi için lütfen linki takip ediniz. Karşınıza gelecek olan ekranda tercihe göre istenilen bilgileri girerek sorgulama işlemini yapabilirsiniz.