Yurtdışından ve Yabancı Sitelerden Alınan Ürünlerde Gümrük Vergisi Ödeme İşlemleri

Gümrük vergisine özellikle yurtdışından sıklıkla alışveriş yapanlar aşinadır. Bilmeyenler için söyleyelim, gümrük vergisi gümrük girişi yapılan ürünlerde, gümrük memuru tarafından vergilendirme gerektiği düşünülenlerin gümrükte vergiye tabi tutulmasıdır. Bu vergi ilgilisi tarafından ödenmeden ürün gümrükten geçemeyecektir. Pek çok ürünün gümrük vergisine takılmadan gümrükten geçmesi de mümkün.

Neye göre ayrım yapılıyor, ürünün gümrükten geçip geçmemesine kim karar veriyor diye bir soru sorarsanız bunun cevabı değişken olacaktır. Çünkü ürünün paketinin büyük olması, ürün fiyatının yüksek olması ve en önemlisi gümrük memurunun tercihine kalmış olması gibi pek çok sebep saymak mümkün.

Genel olarak gümrükte takılan ürünlerde, gümrük memuru tarafından gümrük vergisi ödenmesine karar verildiğinde ilgilisine yazılı bildirim yapılması gerekir. Ancak uygulamada buna rastlamak pek mümkün değil. Bunun için ürünü aldığınız yerden sorgulayarak gümrükte takılıp takılmadığını takip etmek faydalı olacaktır.

Gümrükte takılan ürünlerin gümrük vergisini vakıfbank, ingbank ve diğer bankalardan beyanname numarasını bildirmek suretiyle ödeyebilirsiniz. Beyanneme numarasını gümrük memurundan öğrenebilirsiniz.

Gümrük Verginizi İNGBankın SMS servisini kullanarak kolaylıkla ödeyebilirsiniz. SMS ile ödeme yapmak için GUMRUK boşluk Beyanname Numaranızı 2205’e SMS göndermeniz yeterli.

Gümrük vergisi işlemleri yapmak üzere Vakıfbank web sitesine ulaşmak için lütfen bağlantıyı tıklayınız.