İnternet Üzerinden Gelir Vergisi Borcu Ödeme İşlemleri

Ülkemizde vergilendirme sistemi oldukça detaylı bir yapıya sahip. Pek çok alanda gelir vergisi türü bulunmakta. Yıllık gelir vergisi ise kişilerin ödediği vergi kalemlerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Yıllık gelir vergisi beyanlarında ödeme için kullanılabilecek birden fazla yöntem bulunduğunu belirtelim. Özellikle vergi dairelerine gitmeden banka şubeleri ile yapılacak ödemeler kişilerin işlerini önemli ölçüde kolaylaştırıyor.

Peki yıllık gelir vergisi nasıl hesaplanır? Bu alanda çalışan bir muhasebeci yıllık gelir verginizi rahatlıkla hesaplayarak ödemeniz gereken yıllık gelir vergisini size söyleyebilir. Bunun ardından gelir idaresi başkanlığının internet sitesinden yapacağınız gelir vergisi beyanı sonrasında Ziraat Bankasının internet şubesini kullanarak ödeme yapabilirsiniz.

Yıllık gelir vergisi beyanını gib.gov.tr üzerinden sisteme girmeden banka sistemi üzerinden veya banka şubesinden ödeme yapma imkanı bulunmamakta. Bunun için öncelikle yıllık kazancınıza göre muhasebeciniz tarafından yapılacak hesaplama sonrasında ve gib.gov.tr üzerinden yapılacak beyanname sonrasında ziraatbank.com.tr üzerinden ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ziraat bankası sistemi üzerinden online yıllık gelir vergisi ödeme işlemini gerçekleştirebilmeniz için bankanın internet şubesi kullanımınızın aktif olması ve hesabınızda ödeyeceğiniz vergi miktarına denk miktarda bakiyenizin olması gerekmektedir.

Ziraat Bankası sistemi üzerinden ödeme yapmak için “vergi”, “yıllık gelir vergisi” menülerini izlemeniz gerekmektedir. Daha sonra vegi kimlik no veya T.C kimlik no alanlarına ilgili verilerinizi girdikten sonra vergi dairesi bölümünden ödeme yapacağınız vergi dairesinin bulunduğu şehri ve alt sekmede yer alan listeden vergi dairesini seçtikten sonra son olarak alttaki sekmeden vergi dönemini seçmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında sisteme girmiş olduğunuz vergi ekrana yansıtılacaktır.

Bu aşamadan sonra gerekli adımları takip ederek yıllık gelir vergisi borcunuzu internet üzerinden online olarak ödemiş olacaksınız. Tüm bu işlemler size zor geliyor ise yine banka ziraat bankası şubelerinden veya bulunduğunuz yerin muhasebat müdürlüğünden yıllık gelir vergisi borç ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Zamanında beyan edilmeyen ve ödenmeyen yıllık gelir vergisi borçları yüzünden para cezası ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Bu sebeple yıllık gelir vergisi borçlarının ödenme dönemlerini iyi takip ederek süreleri kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz.