Ziraat Bankası Otomatik Katılımlı Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir?

Bireysel emeklilik sistemine aktif olarak çalışan ve belirli bir yaş grubu içerisinde bulunan çalışanların hepsi bireysel emeklilik sistemine otomatik olarak dahil edildi. Maaşını Ziraat Bankasından almakta olan çalışanların otomatik bireysel emeklilik sistemi katılımları Ziraat Emeklilik tarafından gerçekleştirildi. Ziraat emeklilik internet şubesi, mobil şube gibi platformlar üzerinden yapılan birikim kesintilerini, detaylı birikim takibini ve daha fazlasını yakından inceleyebilirsiniz. Ziraat emeklilik ile ilgili kesinti oranlarını, sistem hakkında merak ettiklerinizi öğrenmek için linki takip edebilirsiniz.

Peki otomatik katılım sisteminden çıkmak isteyenler ne gibi bir yol izlemeliler. Ziraat Bankası otomatik katılımlı bireysel emeklilik sisteminden çıkış işlemi (cayma) için bireysel internet şubesini kullanabilirsiniz. Akıllı cihazlar üzerinden yine ziraat emeklilik mobil şube kullanılarak sistemden çıkış işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Yukarıdaki iki sistemi kullanmak istemiyorsanız bireysel emeklilik çıkış işlemi için IVR sesli yanıt sistemini kullanabilirsiniz. 0850 222 97 00 numaralı müşteri hizmetleri iletişim merkezine bağlanarak Ziraat Bankası sesli yanıt sistemi üzerinden otomatik katılım sistemine ait sözleşmenizden cayma işlemini gerçekleştirerek sistemden çıkışınızı sağlayabilirsiniz.

0850 222 97 00 müşteri iletişim merkezi arandıktan sonra sesli yanıt sistemi üzerinden 2 yi tuşlayıp Ziraat Hayat ve Emeklilik Şirketi seçimi yapmalısınız. Bireysel işlemler menüsüne ulaşmak için 1 i tuşlamalısınız. Daha sonrasında cayma işlemi için sizden istenen adımları sırası ile yerine getirmeniz yeterli olacaktır.

Ziraat Bankası Otomatik Katılımlı Bireysel Emeklilik çıkış işlemlerine hemen başlamak için linki takip ediniz. Sistemden çıkışla alakalı daha fazla bilgi sahibi olmak ve işlem adımlarını yakından incelemek için bağlantıyı izleyebilirsiniz.

Ziraat Emeklilikte bulunan bireysel emeklilik sistemine dahil olduktan sonra burada birikim yapmak ve devletin verdiği teşviklerden yararlanmak mutlaka yararınıza olacaktır. Ancak yine de sistemden çıkmak istiyorsanız sesli yanıt sistemini kullanarak bireysel emeklilik sisteminden en kısa yoldan ayrılabilirsiniz. Çıkış işleminizi bildirmenizin ardından yapılan kesinti hesabınıza bankanızdan belirtilen süre içerisinde aktarılacaktır.

Vakıfbank Otomatik Katılımlı Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Yakın zamanda hayata geçirilen otomatik katılımlı bireysel emeklilik sistemi ile çalışanların birikim yapmalarını teşvik etmek amaçlanmakta. Özellikle devlet tarafından yatırılan miktara orantılı olarak verilen teşvik desteği bu duruma verilen önemi ortaya koymakta. Normal zamanda birikim yapmakta zorlanan kişiler için bireysel emeklilik sisteminin tasarruf için iyi bir yol olduğunu söyleyebiliriz.

Ancak her zaman evdeki hesabın çarşıya uymayacağı da bir gerçek. Pek çok kişinin kıt kanaat geçinmeye çalıştığı günümüzde maaşlardan yapılan en ufak kesintiler bile aile bütçesini zorlayabilmekte. Bu gibi durumlarda birikim yapmak da hayalden öteye maalesef gidemiyor. Siz de otomatik katılımlı bireysel emeklilik (BES) iptalini isteyenlerden iseniz yapmanız gereken oldukça kolay.

Vakıfbanktan maaş alanların kesintileri de otomatik olarak Vakıfbank tarafından yapılmakta. Vakıfbank bireysel emeklilik durumunuz hakkında detaylı bilgi için vakıfemeklilik sistemini kullanabilirsiniz. Vakıfemeklilik için e şube üzerinden sisteme T.C. kimlik numaranızı kullanarak girebilirsiniz. Şifrenizin sistemde kayıtlı olan cep numaranıza gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Vakıfbank otomatik katılımlı bireysel emekliliğinizi iptal ettirmek için 0850 222 9 237 yi aramanız yeterli. Sisteme T.C kimlik numaranızı girdikten sonra sistemin sizi yönlendirmesini takip ederek iptal talebinizi bir dakikadan kısa süre içerisinde tamamlayabilirsiniz. Sisteme bireysel emeklilik sisteminden çıkışınıza ilişkin onay verdiğinize dair gerekli tuşlamayı yaptıktan sonra telefonu kapatabilirsiniz.

Bu işlemin ardından bankada kayıtlı bulunan cep telefonu numaranıza bireysel emeklilik sisteminden çıkışınıza ilişkin kaydın alındığına dair bilgilendirme mesajı iletilecektir. İptal talebinizin arkasından 10 iş günü içerisinde banka hesabınıza yapılan kesinti miktarı vakıfbank tarafından yapılacaktır.

Vakıfemeklilik sistemine giriş yaparak bireysel emeklilik kapsamında yapmış olduğunuz birikimleri görmek veya yapılan kesintiyi öğrenmek için lütfen linki takip ediniz. Giriş için gerekli güvenlik kodunu T.C kimlik numaranızı girdikten sonra alabilirsiniz.