Adres Kayıt Sistemi Yerleşim Yeri Adresi Doğrulama

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından her biri için adres kayıt sisteminde kayıt zorunluluğu bulunmaktadır. Nüfus müdürlüklerinin gerekli birimlerine geçerli ve doğru bir adres bildirmeyen vatandaşlar için cezai yaptırımlar söz konusudur. Adres değişikliklerinde de yine bu değişikliğin ilgili birime belirli yasal süre içerisinde bildirilmesi zorunludur.

Adres kayıt sisteminde kayıtlı bulunup bulunmadığınızı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesi üzerinden anında sorgulayabilirsiniz. Sorgulamayı T.C. kimlik numaranız ile gerçekleştirebilirsiniz.

T.C. kimlik numaranız ile adres kayıt sisteminde kayıtlı olup olmadığınızı sorgulamak için lütfen linki tıklayınız.

Karşınıza gelecek olan ekranda T.C. kimlik numarası alanına T.C. kimlik numaranızı, görsel doğrulama alanına da resimdeki numarayı yazarak sağ alt taraftaki “son” butonuna tıkladığınızda sistemde kayıtlı bulunup bulunmadığınız bilgisi ekrana yansıyacaktır.

Sistemde kaydınızın bulunmaması halinde gerekli bildirimi Nüfus Müdürlüğüne giderek bizzat yapmanız gerekmektedir. Cezai müeyyideler ile karşılaşmamak için adres değişikliklerinizi Nüfus Müdürlüklerine bildirmeniz gerektiğini unutmayınız.