Kimlik No İle Tapu Harcı Sorgulama ve Ödeme

İnternetin hayatımıza getirdiği yenilikler her geçen gün artmakta. E devlet uygulaması da bu yönde geliştirilerek kullanıcıların en kolay şekilde sorgulama ve ödeme yapabilmeleri sağlanmakta. Eskiden tapu harcı ödemeleri için saatlerce vezne kuyruklarında beklemek gerekirken şimdi birkaç tık ile güncel tapu harcını internet üzerinden kredi kartı ile ödemek mümkün.

Tapu harçları her sene belirli oranlarda artmakta. Bunun hesabını yapmak kişiler için pek kolay olmayabilir ancak Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinden online işlem yaparken bu hesabı sizin yapmanıza gerek yok. Sisteme giriş yaptıktan sonra otomatik olarak listeden tapu harcı sorgulaması yaparak tapu harcı borcunuzun miktarını öğrenebilirsiniz. Dilerseniz kredi kartınızı kullanarak bu borcunuzu bilgisayarınızdan veya cep telefonunuzdan anında ödeyebilirsiniz.

Kimlik numaranız ile tapu harcı borcunu sorgulama ve ödeme işlemi için turkiye.gov.tr üzerinden giriş yapabilirsiniz. Bunun yerine gib.gov.tr üzerinden de aynı şekilde sisteme T.C kimlik numaranızı ve sizden istenilen bilgileri kullanarak sisteme giriş yapabilirsiniz. İki yöntemle de tapu harcınızı kolaylıkla sorgulayabilir, tapu harcı borcunuzu ödeyebilirsiniz.

E devlet üzerinden tapu harcı borcunuzu sorgulamak için lütfen linki takip ediniz. Gelir İdaresi Başkanlığı online işlemler üzerinden tapu harcı borcunuzu öğrenmek ve ödemek için de linki ziyaret edebilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra aşağıda görselini paylaştığımız ekran üzerinden gerekli tapu harcı sorgulama ve ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Gelir idaresi başkanlığının internet sitesinde borç sorgulama ve ödeme menüsünden harç borcu sorgulama ve ödeme menüsüne tıklanıldığında yukarıda görülen ekrana ulaşılacaktır. Ekran görüntüsünde görüldüğü üzere harç borcu sorgulama ekranından vergi tipi harçlar, vergi dairesi “hepsi” harç tipi ise “tapu harcı” olarak seçildiğinde ödenmemiş tapu harcı borcunuz listelenecektir. Bu aşamadan sonra ekrana getirilen tapu harcı borcunuzu kredi kartınızı kullanarak ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

Ödeme işlemini yaptıktan sonra tarafınıza verilecek olan ödendi belgesinden bir suret yazdırmanızı, yazıcınız yok ise dekontu bilgisayarınıza kaydetmenizi kesinlikle tavsiye ederiz. Daha sonra önceden yapmış olduğunuz ödemelere yine gib.gov.tr online işlemler ekranından ulaşabilirsiniz ancak yine de işin sağlama alınması açısından bir suretini mutlaka kendi sisteminizde tutunuz.