Kredi Kartı İle İcra Dosyası Borcu Ödemek Mümkün mü?

Ülkemizde çeşitli sebeplerle icralık olan pek çok insan mevcut. Özellikle kefil olup da icralık olanların bu durumdan daha fazla etkilendiğini de söyleyebiliriz. Peki pek çok insan tarafından kredi kartı ile icra dosyası borcu ödemek mümkün mü sorusunun cevabını biliyor musunuz? Bilmiyorsanız hemen cevap verelim. Kredi kartı ile icra dosyası borcunu ödemek mümkün.

Kredi kartı ile icra borcu ödeme işlemleri sayesinde icra müdürlüklerinin iş yükü azalırken borçluların da daha rahat ödeme imkanı elde etmesi temin edilmiş oluyor. Borçlu, özellikle aylık taksitler halinde ödenecek borçlarda borcunu ödemek için her ay İcra Müdürlüğüne taşınmaktan kurtulmuş oluyor. Bu durum hem borçlu hem de İcra Müdürlükleri açısından bunun yanısıra alacaklı açısından da oldukça faydalı.

Peki gelelim icra borcunun kredi kartı ile ne şekilde ödeneceğine. Adalet Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan sistem sayesinde icra dosyalarına vatandas.uyap.gov.tr adresine e devlet şifresi, elektronik imza ya da mobil imza ile giriş yaptıktan sonra kredi kartınız ile tek çekim veya taksitli olarak ödeme yapabilme imkanı bulunmakta.

Vatandaş portal üzerinden kredi kartınızla İcra borcunuzu tek çekim veya taksitli ödeme işlemine başlamak için lütfen linki izleyin. Sisteme giriş yaptıktan sonra dosyalarım – tüm dosyalarım menüsünü tıkladıktan sonra icra dosyasını ve icra dairesini seçin. Dosya görüntüle butonuna basarak dosyanızın sistem tarafından getirilmesini sağlayın.

Sonrasında ödeme sekmesine tıklayarak param seçeneğine tıklayın ve tahsilat türünü borç tahsilatı olarak seçin. Taraf kısmından borçluyu seçiniz ve tahsil harç oranlarına tıklayınız. Ödeyeceğiniz tutar için miktar girerek ödeme tipi kısmında da kredi kartı / param seçeneğini seçerek ödeme yap butonuna tıklayınız. İzleyen ekranda ödeme yapan bilgilerinin girişini sağlayınız. Sonraki ekranda da taksit / tek çekim seçim tablosundan ödeme yapmak istediğiniz vade türüne göre seçim yapınız. Bundan sonra ise kredi kartı bilgilerinizi sisteme girmeniz gerekiyor. Bilgi girişini yaptıktan sonra ödeme yap butonu ile ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Kartla İcra Dosyası Borç Ödeme işleminiz sorunsuz ile gerçekleşmiş ise “Ödeme işlemi gerçekleştirildi” şeklinde bir uyarı yazısı ile birlikte ödeme dekont numarası da ekrana yansıtılacaktır. Daha detaylı ekran anlatımına erişmek için linki ziyaret edebilirsiniz.