Nüfus Bilgileri ile T.C. Kimlik Numarası Sorgulama

Günümüzde hemen hemen tüm resmi işlemlerde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası kullanılmakta. Yapılan bütün işlemler bu numaralar üzerinden karışıklığa mahal verilmeden yürütülmekte. Yeni kimlik kartlarının dağıtımı henüz tamamlanmamış olsa da Nüfus Müdürlüklerinden alınacak tüm nüfus cüzdanlarında kimlik numarası bulunmakta. Bazı eski nüfus cüzdanlarında kimlik numarası bulunmamakla birlikte Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinden sisteme kimlik bilgileri girilerek kimlik numarası diğer bir deyişle vatandaşlık numarası öğrenilebilmekte.

T.C kimlik numarasını bilmeyenler veyahut T.C kimlik numarasını doğrulamak için kullanıma sunulan sistemde kişinin kimlik belgesinde yer alan isim, soyisim, anne adı, baba adı, doğum yeri, doğum tarihi, nüfusa kayıtlı olanan yer, sıra no, aile sıra no ve cilt no gibi bilgilerin girilmesi istenilmekte. Girilmesi zorunlu olan alanlar kırmızı yıldız ile işaretlenmiş durumda. Bu bilgilerin sisteme eksiksiz girilmesi sonrasında T.C kimlik numarasına erişim sağlanmakta.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden sorgulama yapmak için lütfen linki takip ediniz.

Gerekli bilgileri ve doğrulama girdikten sonra ekranın sol alt kısmında yer alan “sorgula” butonuna tıkladığınızda kimlik numaranız ekrana getirilecektir.

Not: Bilgi güvenliğiniz için işlem yaptığınız sitenin Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi olduğunu mutlaka kontrol ediniz.