Merkez Kocaeli 2.İcra Müdürlüğü İcra Borcu Sorgulama ve İletişim

Adalet Bakanlığı tarafından vatandaşların hizmetine sunulan UYAP vatandaş portal sistemi sayesinde adliyeler ayağınıza geliyor. Kocaeli 2.İcra Müdürlüğü icra dosyasını veya Adliyede işlem gören tüm dava dosyalarınızı internet üzerinden sorgulayabilir bilgi alabilirsiniz. Sorgulama işlemi kısaca şu şekilde yapılabilir;

TC kimlik numaranız ile sisteme giriş yaparak Merkez Kocaeli 2.İcra Müdürlüğü icra dosyası borcu sorgulama işleminizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Tabiki dosya numaranızı biliyor olmanız gerekiyor. Ayrıca bu  yazımız içeriğinde Merkez Kocaeli 2.İcra Müdürlüğüne ait vergi numarası, hesap numarası, banka şube kodu ve telefon numarası bilgilerine erişebilirsiniz.

Merkez Kocaeli 2.İcra Müdürlüğü İcra Dosyası ve diğer dosyalarınızı UYAP Vatandaş Portal sistemini kullanarak sorgulamak için lütfen bağlantıyı tıklayınız. (e imzanız yoksa açılan pencerede “imzasız” butonunu kullanarak sisteme giriş yaptıktan sonra işleminize devam edebilirsiniz.)

Merkez Kocaeli 2.İcra Müdürlüğü;Seeking answer
Telefon: 262 332 1863
Faks: 262 324 3570
Vergi Numarası: 4700046698
Hesap (İban) Numarası: Tr300001500158007290499226
Banka Şube Kodu: 1500459041
Banka İsmi: Vakıf Bank
Not: Yukarıda belirtilen hesap numaraları ve banka bilgileri zaman içinde çeşitli sebeplerle değişebilmektedir. Belirtilen hesap numaralarına para yatırılmadan önce mutlaka telefon ederek hesabın doğruluğu kontrol edilmelidir. Bu konuda sorumluluk tamamen hesaba para havalesi yapana aittir.

One thought to “Merkez Kocaeli 2.İcra Müdürlüğü İcra Borcu Sorgulama ve İletişim”

  1. sizi saat 16,30 dan beri arıyorum ve saat suanda 16,56 telefonu açan hic kimse yok santraldaki bayan arkadaş artık merhaba dediğimde 2. icra diye devamını getiriror .kurumsal bir yerin mesai saatlerinde bu sekilde telefonu açmadan is yapması inanın ki cok içler acısı bir durum.bende kurumsal bir yerde çalışıyorum ve sizden uygunluk almadan işlemim ne yazık ki ilerleyemiyor.eger telefonu açmayacaksanız mesai saatlerinde tel ile hizmet vermiyoruz diye bir uyarı belirrmelisiniz saat suanda 16,58 ve hala sizi arıyorum ama tel aclımıyor muhtemelende 2 dak sonra mesai bitti denilecek ve bizim işlemimiz ptesiye eger size ulaşabilirsem devam edebilecek.bu sekildeki calısma seklinizden dolayı bizlerin işlemleri ilerleyemiyor biraz isineze saygılı omlanızı rica ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.