İnternetten Borcu Yoktur Kağıdı (Belgesi) Alma İşlemleri

Borcu yoktur ve mükellefiyet yazıları esnaflar için olmazsa olmaz evraklardandır. İhalelere girmek için veya devlet daireleri ile yapılacak olan pek çok alışverişte borcu yoktur kağıdı kurumlarca istenilmektedir. Bu durum zaman zaman esnafın başını ağrıtabilmektedir. Borcu yoktur belgesinin yakın zamana kadar defterdarlıklardan bizzat giderek alınması gerekmekteydi. Ancak yeni uygulama sayesinde borcu yoktur belgesi artık internet üzerinden de alınabilecek. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesi üzerinden gerekli bilgiler girildikten sonra borcu yoktur kağıdı internet üzerinden anında alınabilmektedir. Bu uygulama pek çok vatandaşımıza oldukça kolaylıklar sağlayacak gibi görünüyor. Umarız sistem gerektiği gibi çalır.

İnternet üzerinden Borcu Yoktur Kağıdı (belgesi) almak için lütfen bağlantıyı tıklayınız. Gelen ekranda gerekli bilgiler girildikten sonra “Borcu Yoktur Belgesi” ve “Mükellefiyet Yazısı” anında alınacaktır. İlgili belgeler geçerli belgeler olup imzalı örnekleri ile aynı niteliği taşımaktadır.

sorgu

Vergi Kimlik Numarası Sorgulama ve Öğrenme

Türkiye Devlet işlerinde kullanılan ve kullanılması zorunlu olan pek çok kod ve numara mevcut. Bu numaralardan bir tanesi de vergi kimlik numarası. Türkiye’nin T.C. Kimlik numarası kullanımına geçilmesi sonrasında ismi pek anılmasa da vergi kimlik numarası zaman zaman bazı devlet işlerinin yürütülmesinde hala kullanılmakta. Vergi kimlik numaranızı bilmiyorsanız tasalanmanıza gerek yok. Yazımız içeriğinde belirtilen talimatlar doğrultusunda açılacak ekranda vergi kimlik numarasını görüntüleyebileceksiniz.

İnternet kullanımının Devlete yansımaları neticesinde vergi numaranızı internetten kolaylıkla sorgulayabilirsiniz. Bunun için yazımızdaki bağlantı linkini takip ederek karşınıza gelecek olan aşağıda ekran görüntüsü belirtilen forma soyisim,isim baba ismi,doğduğunuz il ve doğum tarihi bilgilerinizi girerek vergi kimlik numaranızı sorgulayabilirsiniz. Sorgulama yapmak için lütfen bağlantıyı tıklayınız. Kolay gelsin…

Internet_Vergi_Dairesi